Club Awards

Member of the Year

2016 Member of the Year
Provi Simpson

1961
Joe McGrath
1976
Bob Carlson
1991
Mary Schuller
2006 Patti Mossberger
1962
Cliff Richards
1977
Mack Hayes
1992
Bernie Merrifield
2007 Phil Courts
1963
Ardelle Strasser
1978
Jim Tunison
1993
Louise Gallington
2008 Sharon Blair
1964
Myrna Hagberg
1979
Betsy Bogenstedt
1994
Clive Honey
2009 Tim Reding
1965
Bob Sizer
1980
Dick Jensen
1995
Jackie Rudd
2010 Bob Watson
1966
Reitha Spadafore
1981
Jack Nell
1996
Bill Marsh
2011 Dave Redding
1967
Don Jensen
1982
Gary Hendrickson
1997
Ron Moorehead
2012 Carolyn Hershberger
1968
Clemie Boers
1983
Katie Schnoor
1998
Art Root
2013 Rick Demere
1969
Jack Giseburt
1984
Bob Rhodes
1999
Ron Moorehead
2014 Ray Sharp
1970
Ruth Jensen
1985
Katie Schnoor
2000
Charlene Sharpe
2015 Lois Holman
1971
Al Jackson
1986
Ray Schuller
2001
Clive Honey
2016 Provi Simpson
1972
Jack Giseburt
1987
Charlene Sharpe
2002
Dave Longordo
   
1973
Dottie Carlson
1988
Larry Schmit
2003
Gary Nelson
   
1974
Art Root
1989
Louise Burns
2004
Harry Faas
   
1975
Don Septon
1990
Lillian Davies
2005
Tom Blair
   


Boating Family of the Year

2016 Boating Family of the Year
Mike and Heidi Merrifield

1976 Will & Vi White 1991
Ray & Mary Schuller
2006
David & Jill Harry
1977 Eric & Betsy Bogenstedt
1992
Art & Betty March
2007
Tom and Virginia Allard
1978 Jim & Judy Tunison
1993
Jerry & Emily Elmore
2008
Roger & Louise Gallington
1979 Jack & Sharon Nell
1994
Bill & Deean Marsh
2009
Bob & Val Watson
1980 Gary & Joyce Hendrickson 1995 Clive & Joan Honey 2010 Rocci & Sharon Blair
1981 Don & Marion Caldwell
1996
Tim & Judy Force
2011
Bob & Val Watson
1982 Rocci & Sharon Blair 1997
George & Deanna Haskins
2012
Rocci & Sharon Blair
1983 Karl & Katie Schnoor
1998
Jerry & Jackie Rudd
2013 Joe & Provi Simpson
1984 David & Phyllis Giboney
1999
Wes & Irene West
2014 Dave & Pat Longordo
1985 Jack & Sharon Nell
2000
Jim & Melodie Toroni
2015 Ron Reding & Cathy Betts
1986
Don & Marion Caldwell
2001
Don & Jackie Wilson
2016 Mike & Heidi Merifield
1987
Robert & E.J. Giroux
2002
Phil & Gayle Courts
1988
Dan & Jean Harrison
2003
Don & Jackie Wilson
1989
Floyd & Louise Burns
2004
Dave & Pat Longordo
1990
Ray & Mary Schuller
2005
David & Jill Harry


Boat of the Year

2016 Boat of the Year
Lucky Dog II
Rick Demere

1960
VENICE - John Bradfield
1990
D-ART - Art Root
1961
SEA GEM - Earl Mourey
1991
ENCHANTMENT - Wayne West
1962
- - - -
1992
IN THE MOOD - Marty Murphy
1963
LOTTIE C - Martin Colbo
1993
HONEY BUNCH -Clive Honey
1964
AUD CHUX - Charles Reins
1994
WAI-AKA - George Haskins
1965
MUR MAID - Danny Evanovich
1995
PROUD YANKEE - Ray Ozanich
1966
MAX MATES - Mack Hayes
1996
SEAJAY - Ron Moorehead
1967
SEA CREST - Jack Giseburt
1997
CLENET - Bernie Merrifield
1968
BOB N DOT - Bob Carlson
1998
MISS MINDY - Charlie Monks
1969
DON A WEEDIN - Lee Gamaunt
1999
HALCYON - Don Wilson
1970
MAX MATES - Mack Hayes
2000
JET'SKEE - Jet Goo
1971
DONARU II - Don Jensen
2001
MISS MINDY - Charlie Monks
1972
AL E KAT - Al Jackson
2002
LONG SHOT - Roger Gallington
1973
HANAKAI II - Don Septon
2003
SECOND CHANCE - Mel Roberts
1974
MAX MATES - Mack Hayes
2004
COURTSHIP - Phil Courts
1975
SHANN DELL - Will Witte
2005
EARLY DAWN - Tom Allard
1976
SHANN DELL - Will Witte
2006
DAYBREAK - Gary and Kay Larson
1977
AQUAVIT - Eric Bogenstedt
2007
MARINEER - Harry Faas
1978
CHARLIE TUNA - Jim Tunison
2008
EVENING STAR - Ray Ozanich
1979
AQUAVIT - Eric Bogenstedt
2009
SATISFACTION - Tim Reding
1980
JACARE' - Jack Nell
2010
PHANTOM - Bob & Val Watson
1981
HOO CHEE COO - Gary Hendrickson 2011 SATISFACTION - Tim Reding
1982
SUNSHINE - Ed Jacobs 2012 SATISFACTION - Tim Reding
1983
KAY-DEE - Glen Upton 2013 SATISFACTION - Tim Reding
1984
DRAM-BUOY - Karl Schnoor 2014 ALAN’S LEG-A-SEA - Mike Merrifield
1985
CHARAY I - Ray Sharpe 2015 GRACEFUL SPIRIT – Alan Vraspir
1986
MOMBO - Dave Giboney 2016 LUCKY DOG II - Rick Demere
1987
NANA RAY - Ray Schuller
1988
MISS U - Robert Giroux
1989
HESHE III - Harold Davies